Przed zakupem świnki morskiej powinniśmy poważnie zastanowić się, czy stać nas na posiadanie tego zwierzątka, gdyż jedzenie, klatka, akcesoria do klatki, wizyty u weterynarza mogą nas sporo kosztować. Dlatego parę dni przed wybraniem się do sklepu zoologicznego usiądźmy wygodnie na kanapie z notesem w ręku i spiszmy wszystkie niezbędne przedmioty dla świnki i ich ceny.
W tym poście pomogę Wam zrobić listę i podsumuję, ile miesięcznie, a ile rocznie pieniędzy wydajemy na podopieczną.

1. Sucha karma – 9 – 18 zł
Suchy pokarm należy dawać śwince dwa razy dziennie, co powoduje, że jedzenie bardzo szybko się wyczerpuje. A więc jednego dnia zużywają się około 2-3 garści. Na dwie świnki jedzenie trzeba kupować co trzy, cztery tygodnie. Cena zależy od karmy – Cavia Natural jest droga, bo około 19 złotych, ale podobno bardzo dobra. Ja z kolei daję świnve karmę Tropifit dla świnek morskich, którą naprawdę polecam!
A więc na karmę – dosyć duże opakowanie wydajemy około 20 zł na miesiąc.
2. Klatka – 100 zł
Tutaj wydajemy najwięcej na świnkę właśnie w tym pierwszym miesiącu. Klatka jest na stałe – taka z plastikową kuwetą i prętami w zależności od rozmiaru przyszłego mieszkania. Jakaś porządna kosztuje już od 100 zł. Dajmy więc, że ma wymiary minimalne, czyli kosztować będzie około tej kwoty.
3. Miska – 6 zł
Miska to również stała rzecz, która będzie w bardzo częstym użytkowaniu świnki. Kosztuje około 6 zł.
4. Poidełko – 10 zł lub 3 zł
Porządne poidełko dla świnki morskiej powinno trochę kosztować. Polecam automatyczne, jest o wiele wygodniejsze i trwalsze, nie przecieka. Z kolei jeśli wolicie kulkowe, możecie zakupić już od 2 zł.Niestetety lub stety mam kulkowe.
5. Świnka – 60 zł
Tutaj nie będę mówić, że jest to rzecz stała :D. Świnkę w zoologicznym można kupić od 25 – 60 zł, jednak ja Luśke kupiłam za około 60 zł. Cena zależy od sklepu. UWAGA! Nie patrzcie na cenę, tylko na warunki, w jakich żyją te świnki!
6. Paśnik – 15 zł
Wraz z klatką zawsze dodawane są paśniki, które najczęściej są beznadziejne i nie spełniają swojej roli. Warto więc wyposażyć się w kulę na siano, która jest naprawdę dobra, a przy tym świnki, jedząc mogą bawić się paśnikiem, a także jest bezpieczniejszy.
7. Siano – 9 zł
Duże opakowanie dobrego sianka kosztuje około 9 zł. Ponieważ siano to najważniejszy pokarm dla świnek, muszą je mieć non stop, na pewno w ciągu trzech tygodni trzeba będzie kupić kolejne opakowanie.
8. Wizyty u weterynarza – 10 zł
Raz na pół roku trzeba chodzić do weterynarza na obcięcie pazurków, kontrolę zdrowia… Nie kosztuje to dużo. W mojej okolicy obcięcie pazurków kosztuje ok.15 zł.
9. Podłoże – 15 zł
Żwirek dla świnki 10 litrów kosztuje około 15 zł.Lub 4 litry za 7/8 zł
ILE WYDAMY NA ŚWINKĘ:
Kupując pierwszy raz świnkę, musimy oczywiście zaopatrzyć się w najważniejsze wyposażenie oraz klatkę. Podsumowując:
Przy pierwszym kupowaniu jest to dosyć duży wydatek – około 200 zł w zależności od cen. Klatka może kosztować więcej, także każdy sklep ma inne ceny i trzeba zapisać sobie wszystkie przedmioty i zsumować.
Z kolei w następnych miesiącach weźcie pod uwagę siano, suchą karmę, żwirek. Zapiszcie ceny, zsumujcie i napiszcie w komentarzach, gdyż jestem ciekawa! 🙂
Takie właśnie liczenie jest bardzo dobre. Możemy odłożyć sobie specjalne pieniądze, a resztę wydać na przyjemności. U mnie po sumowaniu wuchodzi:243zł
Podobał Wam się post? Jakie macie pomysły na kolejne?
































